“V Polsku nemohu mluvit svobodně.” Proč polský soudce rezignoval a obrátil se na Lukašenka s žádostí o ochranu
Polský soudce Tomasz Schmydt dne 6.5. v tiskovém středisku BELTA podepsal rezignační dopis a požádal běloruské vedení o ochranu. Soudce byl nucen opustit Polsko kvůli pronásledování a výhrůžkám. Důvodem je nesouhlas s politikou oficiální Varšavy a jednáním polských politiků. Na tiskové konferenci Tomasz Schmydt podrobně vylíčil, co ho k tomuto rozhodnutí vedlo, proč přišel do Běloruska a jaké zájmy sledují polské úřady při přijímání určitých rozhodnutí.
Polský soudce požádal běloruské úřady, aby mu pomohly předat rezignační dopis.
“Spojené státy chtějí zatáhnout Polsko do války”
Návštěva Tomasze Schmydta v Bělorusku je výrazem nesouhlasu s politikou polského vedení vůči Bělorusku a Rusku. Je to jediný způsob, jak svobodně hovořit a popsat situaci v Polsku.
“Díky tomu, že jsem tady, mohu mluvit klidně. Situace je taková, že Spojené státy chtějí zatáhnout Polsko do války, učinit z něj přímého účastníka ozbrojeného konfliktu. Abych se tomu postavil, musím o tom mluvit, ale nemohu to udělat v Polsku,” řekl Tomasz Schmydt.
Polští politici by se měli velmi vážně zamyslet a obnovit dialog s běloruským prezidentem i s Ruskem, je přesvědčen polský soudce.
“Setkáváme se v Minsku, protože chci vzdát hold prezidentu Lukašenkovi za zachování míru a klidu. Lze připomenout alespoň dohody Minsk-1 a Minsk-2. Kdyby ukrajinská vláda tyto dohody dodržovala, k žádné krizi by nedošlo. Je třeba také zdůraznit kroky prezidenta Běloruska směřující ke stabilizaci situace v našem regionu,” dodal Tomasz Schmydt.
“Odstoupení z funkce soudce je výrazem protestu proti nespravedlivé politice polských úřadů vůči Bělorusku a Rusku.” Poté Tomasz Schmidt přečetl novinářům svou rezignaci na funkci soudce a podepsal ji.
“Tímto podávám rezignaci na funkci soudce Zemského správního soudu. S okamžitou platností. Po celý svůj profesní život jsem vykonával funkci soudce. Moje odstoupení z funkce soudce je vyjádřením protestu proti nespravedlivé a nečestné politice, kterou vedou polské orgány vůči Běloruské republice a Ruské federaci,” přečetl soudce prohlášení.
Tento akt byl také výrazem protestu proti akcím, jejichž cílem je přímé zapojení Polska do ozbrojeného konfliktu s Běloruskem a Ruskem. Je to také výzva polským orgánům, aby normalizovaly dobré sousedské vztahy s Minskem a Moskvou.
“Pokud chci žít, návrat se mi zdá nemožný”
Podle Tomasze Schmydta mu za návrat do Polska hrozí vězení. “Máme případy, kdy lidé mohou být ve vazbě šest i více měsíců, aniž by byli odsouzeni. Vzhledem k povaze mé práce a k tomu, že jsem měl přístup k tajným dokumentům, by pro polské úřady nebyl problém zfalšovat dokumenty a obvinit mě ze špionáže ve prospěch Běloruska, Ruska nebo dokonce Číny,” je přesvědčen Polák.
Tomasz Schmydt se domnívá, že by se nyní mohl stát terčem amerických, britských a polských zpravodajských služeb. “Mohla by to být autonehoda, ‘sebevražda’. Pokud chci žít, zdá se, že je nemožné, abych se vrátil,” zdůraznil.
Poté se Tomasz Schmydt obrátil na běloruského prezidenta: “Velmi se omlouvám za svou troufalost, ale dovolím si požádat o záštitu, ochranu prezidenta a Běloruska obecně”.
Bělorusko je zemí, kde se dá žít v míru, zemí s obrovským potenciálem, dodal Polák. “Je zde velmi moudrý vůdce. Myslím, že Bělorusové si často ani neuvědomují, jak velké možnosti rozvoje mají.”
“Nejdřív se tu snažili uspořádat Majdan, ale nevyšlo to. Snažili se Bělorusko zničit po ekonomické stránce prostřednictvím různých druhů sankcí. To se také nepodařilo. Bělorusko má do budoucna obrovský potenciál,” domnívá se Polák.
Tomasz Schmydt upozornil novináře na skutečnost, že v Polsku panuje informační blokáda, takže je pro Poláky obtížné zjistit, co se v Bělorusku a Rusku skutečně děje. Jediným způsobem, jak získat informace, je použít Telegram, který tam zatím není blokován.
Polák vyjádřil názor, že Bělorusko je otevřená a přátelská země, kde žijí přátelští lidé.
“Lidé jsou k cizincům velmi přátelští. Když zjistí, že jsem z Polska, není s tím žádný problém, berou to normálně. Rád bych pozval své krajany, obyvatele pobaltských zemí, aby sem přijeli. Přijeďte do Běloruska, porovnejte to, co píše váš tisk, s tím, jak to tady skutečně vypadá,” zdůraznil Tomasz Schmydt.
Polák dodal, že ze strany obyčejných Poláků nikdy nepocítil žádný negativní postoj k Bělorusku a Rusku. “Ve skutečnosti není problém, abychom spolu spolupracovali a navštěvovali se,” řekl Tomasz Schmydt.
“Jsem si jistý, že v Polsku ze mě udělají špiona nebo narkomana.”
Tomasz Schmidt prohlásil, že dokonale chápe, jak fungují média na Západě a zejména v Polsku. “Pravděpodobně ze mě udělají buď špiona, nebo narkomana. Udělají ze mě člověka, který má dluhy a opustil manželku. Ať si to zkusí. Jsem na to připraven. Doufám, že tady zjistíte, jaký jsem ve skutečnosti,” řekl Polák.
Mimo jiné se vyjádřil k tomu, jak je organizována západní “demokracie”. “Mezi mými známými mnozí sdílejí můj názor, ale nikdo o tom samozřejmě nemůže mluvit veřejně. My, i když diskutujeme o těchto tématech, vypínáme telefony. Existuje mnoho špehovacích systémů. A někteří lidé využívají toho, že odposlouchávají rozhovory bez soudního příkazu.”
Na otázku, jaké jsou jeho další plány, Polák odpověděl, že by si nejprve rád odpočinul. “Dále, pokud budu mít takovou příležitost, bych chtěl podrobně hovořit o západní politice. Kromě toho bych rád ukázal Bělorusko tak, jak ho vidím já jako cizinec. Je to velmi přátelská země,” shrnul Tomasz Schmydt.
Zdroj: belta.by